четверг, 9 января 2014 г.

Відкрите звернення "Донецького Меморіалу" щодо тиску на громадських активістів

Відкрите звернення "Донецького Меморіалу" до начальника ГУ МВС України в Донецькій області Романа Романова.

Останні місяці в країні позначені чисельними мирними зібраннями громадян. Важливим чинником їх мирного характеру є зокрема й дії міліції. Ці дії мають бути спрямовані на гарантування безпечної реалізації громадянами своїх конституційних прав на такі зібрання.
У Києві міліція, на жаль, припустилася брутального порушення Конституції та застосувала абсолютно неприпустиме насилля та жорстокість до громадян. І Майдани стали виникати по всій країні.

В Донецьку також декілька тижнів тривають мирні зібрання громадян. До останнього часу гучних ексцесів, пов’язаних з ними чи їх активістами, не було. Натомість в останні дні активність міліції в одних випадках  та її бездіяльність в інших набувають ознак незаконного тиску на громадян, які беруть участь у мирних зібраннях (та яким навіть аплодує В. Янукович), користуючись своїми конституційними правами. Така позиція міліції є вкрай неприйнятною.

Перший випадок - примусове доставляння до Куйбишевського райвідділку міліції громадянського активіста Євгена Насадюка з приводу заяви, написаної невідомо ким. Заборона йому працівниками міліції користуватися  мобільним телефоном, коли таке право затриманому гарантоване, утримування його за абсурдними та неперевіреними звинуваченнями, які виявилися фальшивими – свідчить, що деякі органи міліції Донецька долучаються до тих своїх київських та інших колег, які або творять беззаконня щодо активістів Майдану, або покривають порушників закону в Києві, Харкові та інших містах України. Оприлюднені в ЗМІ пояснення задіяних у інциденті з Насадюком міліціянтів дають серйозні підстави вважати, що ці дії носять замовний і врешті – незаконний характер.

Інший випадок – пошкодження автомобіля М. Олійник. В ньому роль міліції виглядає як покриття злочинців, які обрали для своїх дій активістку Майдану. Таке припущення цілком ймовірне, адже допоки не будуть знайдені та притягнуті до адекватної відповідальності особи, які скоїли цей злочин, до тих пір міліція буде виглядати їх спільником, якому відведена роль прикриття.

Будь-які Ваші та Ваших колег намагання довести непричетність міліції у другому випадку та відсутність будь-якого замовлення, штучності в першому – будуть непереконливі та не відповідатимуть європейським підходам, про досягнення яких в Україні не втомлюється запевняти В. Янукович, допоки не буде переконливо доведено протилежне. Але після багатотижневої брехні очильників міліції та в контексті подій, які розгортаються в країні,  вже існує де-факто певна презумпція винуватості влади,  в т.ч. міліції.

Зараз безпечніше та надійніше довіряти своїм очам та здоровому глузду, ніж словам будь-кого з посадовців.

Вже очевидна закономірність: чергові запевнення представників влади про суворе дотримання закону часто означають, що вони ось-ось знову порушать цей закон. Чимало актів насильства сталися саме після мантр Міністра внутрішніх справ Захарченка про виключно законні дії міліції. Його кривавий імідж вже не виправити.

Названі вище два випадки долучення донецької міліції, яку Ви очолюєте, до незаконних дій щодо громадян-активістів Майдану викликають серйозну стурбованість та тривогу. Але не варто у нас копіювати  сліпі дії київських керівників відомства.

Якщо Ви, пане Романов, щиро вважаєте, що донецька міліція не причетна до будь-якого тиску (або сприяння тиску) на громадських активістів донецького Майдану, а Ваші підлеглі здатні діяти професійно – я звертаюсь до Вас з конкретними пропозиціями довести це своїми діями, а саме:
- публічно надати професійну оцінку діям працівникам міліції, які припустилися чисельним порушень законних процедур при затриманні Є. Насадюка та спілкуванні з ним.
- розшукати осіб, які подали фальшиву заяву щодо Євгена Насадюка, та докласти зусиль до притягнення їх до адекватної відповідальності;
- розшукати та сприяти притягненню до відповідальності осіб, які пошкодили автомобіль М. Олійник - і не в довгостроковій перспективі, а найближчим часом.

Якщо ж Ви не здатні цього зробити –– будь-які Ваші запевнення в законності дій Ваших підлеглих виглядатимуть тільки елементом прикриття злочинців та замовників вказаних незаконних дій.

Крім того, вважаю, буде не зайвим пам’ятати про те, що будь-яка влада - не вічна, а будь-які керівники, які сьогодні видають незаконні накази, не завжди будуть убезпечені від відповідальності.

Очевидно, що мирні протести завтра не скінчаться, і питання ролі міліції в них, законності або незаконності її дій ще поставатимуть не раз. З огляду на це можливим для Вас корисним кроком, який дозволив би не втратити остаточно довіру до органів міліції, було б ініціювання Вами термінового засідання Громадської ради при ГУ МВС України в Донецькій області з прав людини та ретельне обговорення на ньому дій донецьких міліціонерів в нинішній ситуації в країні. Звичайно, якщо Вас взагалі турбує імідж донецької міліції та її керівництва.

Олександр Букалов
голова ради правозахисної організації «Донецький Меморіал»
8 січня 2014 року